Anasayfa > Ürünler > TPC COMPACT FLANGE

 

 

 

 

DİZAYN & KALİTE

 

TP Connectors firması 1989 yılından itibaren kompakt flanş üretimine başlamıştır. Mühendislerimiz, bu tip flanşlar hakkında uzun süreli tasarım ve AR-GE tecrübesine sahip olup, NORSOK L-005 ürün standartları yazımını üstlenmiştir ve ISO 27509 kompakt flanş standardizasyonu çalışmalarında da pay sahibidir. TPC Compact Flange (TPC CF), NORSOK L-005 standardındaki Bölüm-4’te yer alan bütün işlevsel ve tasarım gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

BAKIM GEREKTİRMEZ

TPC CF’nin temel özelliği, statik bir bağlantı olmasıdır. Bu durum, çalışma esnasında iki flanş arasında bağıl bir hareket oluşmaması ve bu statiklik sayesinde hiçbir zaman sızıntı meydana gelmeyeceği anlamına gelmektedir. Aynı zamanda %100 masrafsız, bakım ihtiyacı olmadan çalışmaya devam edebilecektir.

 

 

KOLAY, HIZLI & UCUZ

TPC Kompakt Flanşların yüksek güvenilirliği, kısıtlı alanlarda bile mekanik bağlantıların kullanılmasına imkan verir. Kaynak yerine flanşlı bağlantıların kullanılması, ekipmanlar için yapılan bakım ve yenilemeyi daha kolay, hızlı ve ucuz hale getirir.

 

YÜKSEK KALİTE

Kompakt flanşlar sızdırmazlık için ihtiyaç duyduğu sıkıştırma enerjisini sahip olduğu tasarımdan alır. Bunun için, basınca dayalı çalışan özel tip contalar kullanılır. Performans ise; tamamen conta malzemesinin kalite ve dayanıklılığına bağlıdır.

 

 

 

 

 

         GENEL

 

TPConnectors’ın “NORSOK type” olarak adlandırılan Kompakt Flanşlardaki uzmanlığı benzersizdir. TPConnectors, 1989 yılından beri bu tip kompakt flanşların üretimine devam etmektedir. Mühendislerimiz, bu tip flanşlar hakkında uzun süreli tasarım ve AR-GE tecrübesine sahip olup, NORSOK L-005 ürün standartları yazımını üstlenmiştir ve ISO 27509 kompakt flanş standardizasyonu çalışmalarında da pay sahibidir. TPC Compact Flange (TPC CF), NORSOK L-005 standardındaki Bölüm-4’te yer alan bütün işlevsel ve tasarım gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

 

 

TPC Compact Flange (TPC CF), NORSOK L-005 standardındaki Bölüm-4’te yer alan bütün işlevsel ve tasarım gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. TPC CF standartlarda yer alan, basınç sınıfları CL150 (PN20) – CL2500 (PN420) ve nominal çap ölçüleri ½” – 48” olan bütün boru tiplerine uygun şekilde üretim yapabilmektedir. Özel CF tasarımları altında açıklandığı üzere, kompakt flanşlar, hem tasarım basıncı hem de boyut açısından, dizayn standardının dışında da mevcuttur.

 

 

 

 

 

 

İŞLEVSELLİĞİ

TPC CF’nin temel özelliği, statik bir bağlantı olmasıdır. Bu durum, çalışma esnasında iki flanş arasında bağıl bir hareket oluşmaması ve bu statiklik sayesinde hiçbir zaman sızıntı meydana gelmeyeceği anlamına gelmektedir. Aynı zamanda %100 masrafsız, bakım ihtiyacı olmadan çalışmaya devam edebilecektir.

Flanş yüzeyi hafif bir konveks yapıya sahiptir en yüksek noktası topuk olarak adlandırılır. Bu değme noktası deliğe bitişiktir ve flanşın dış çapı etrafında küçük bir dış kama bulunur. NCF5 tipinde, iki konektör yarımını, civatadaki germe/gerdirme kuvveti bir arada tutar.

Metal conta ise, konik yüzeylerine gelen eksenel yükleri sızdırmazlık kuvvetine dönüştürerek çalışır. Öngerilme kuvveti arttıkça flanş yüzeyleri arasındaki eğim azalır. Ayrıca ilk temas eden topuk noktasındaki yükün büyük bir kısmı sıkıştırma kuvvetine dönüşür ve dış kama yüzeyleri arasında tam temas sağlanır.

Flanş yüzünün temel tasarımı iki bağımsız conta içerir. İlk conta görevi gören yer, flanş topuğunda oluşan yüzey oturma stresiyle oluşan sızdırmazlık bölgesidir. Flanş, aynı zamanda, izin verilen tüm yük seviyeleri için flanş yüzeyleri dış çevresi boyunca da temas halindedir. Asıl sızdırmazlık bilezik contada sağlanır. Basıncç altında sıkıştırılmış olan contada depolanan elastik enerji, bilezikteki kuvveti oluşturmaktadır. Topuk noktasında herhangi bir sızıntı oluştuğunda, conta üzerinde bir iç basınç meydana gelir ve bu basınç sayesinde sızdırmazlık oranı artarak kontra tepki oluşur.

Tasarımın amacı, sistemin oksijene ve diğer aşındırıcı maddelere maruz kalmasını önlemektir. Ayrıca flanş yüzeyindeki korozyonu, cıvatalardaki ve bilezik contadakii gerilimleri önlemektedir.

Flanşın arka yüzü ile flanş yüzü birbirine paraleldir. Bu durum, monte edilmiş civataların bükülmelerini önlemektedir.

 

 

 

KULLANIM

Kompakt Flanşlar, diğer geleneksel boru bağlantı türlerinin kullanıldığı her uygulamada kullanılabilir. Ayrıca TPC Kompakt Flanşlar (TPC CF), kaynaklı bağlantılardaki geleneksel ihtiyacı da karşılayacak kapasitededir.TPC Kompakt Flanşların yüksek güvenilirliği, kısıtlı alanlarda bile mekanik bağlantıların kullanılmasına imkan verir. Kaynak yerine flanşlı bağlantıların kullanılması, ekipmanlar için yapılan bakım ve yenilemeyi daha kolay, hızlı ve ucuz hale getirir.

TPC CF, yüksek güvenilirlik ve NORSOK tipi kompakt flanşların statik davranışı özellikleri sayesinde, açık denizlerdeki petrol çıkartma platforları gibi dinamik sistemlerde bile kullanılabilir. Statik durum aynı zamanda, flanşın yorulma direncinin bitişik kaynağa göre daha iyi olmasını sağlar. TPC CF, çok düşük ve yüksek sıcaklıklarda bile diğer konektörlerden daha üstündür.

Flanşın küçük çaplı ve hafif olması sayesinde, boru hatları ve diğer sistemlerde modül ve kızak tasarımcıları, birçok yönden daha faydalı olan kompakt tasarımlar yapabilirler. Önemli örneklerden birisi de, açık deniz (offshore) modüllerin bir platforma veya deniz altında bir yere kurulması/taşınması gibi durumlarda ağırlık ve alanın önemli bir rol oynamasıdır. TPC Kompakt Flanşlarının kullanılması da bu duruma büyük bir katkı sağlayacaktır ve maliyetleri önemli ölçüde düşürecektir.

 

 

 

 

 

 

TPC KOMPAKT FLANŞ BİLEŞENLERİ

TPC Kompakt Flanş (TPC CF), normal flanşlardaki gibi bütün basınç sınıflarında ve nominal boyutlarda ürünü mevcuttur;  Weld Neck (WN), Swivel flange (SW), Integral Flange (IF), End Fitting (EF), Blind (BL), Paddle Blank (PB) ve Paddle Spacer (PS), Orifice Spacer (OS), Rigid Interface (RI) ve Reducing Threaded (RT).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİLEZİK CONTALAR (O-Ring)

TPConnectors kompakt flanşlar için yüksek kaliteli metal conta bilezikleri üretir. IX tipi contalar, standart proses boru hattı uygulamaları, denizaltında özel tip uygulamalarda ve sıcaklığın aşırı yüksek olması gibi zorlu uygulamalarda kullanılır.

Contalar flanş tipine göre, sızdırmazlık için ihtiyaç duyduğu sıkıştırma enerjisini sahip olduğu tasarımdan alır. Bunun için, basınca dayalı çalışan özel tip contalar kullanılır. Performans ise; tamamen conta malzemesinin kalite ve dayanıklılığına bağlıdır. Sistemdeki deformasyona dayalı işlevsellik hassas tolerans ölçüleriyle mümkündür. Bunu sağlamak için de, TPConnetors atölyesindeki 25 yıllık tecrübe ön plana çıkmaktadır.

Conta bilezikleri, kompakt flanşlarda sızdırmazlığı sağlayacak şekilde seçilmiş kaplamalara sahiptirler. Denizaltı kullanımı için son derece iyi ve sonsuz sızdırmazlık performansı sağlayan çok sağlam bir çözüm olan gümüş kaplı contalarımızı öneriyoruz. Yukarıda bahsedilen uygulamalar için MoS2 (molibden disülfür) malzeme esaslı kuru film kaplamaları kullanmanızı öneririz. Çünkü, TPC CF'lerde kullanılan sızdırmazlık halkaları “O-ring” (halka conta), yüksek güvenilirlikteki metal-metal temaslı contalar olacak şekilde tasarlanmıştır ve PTFE (teflon) tipi kaplamaların kullanılması önerilmez.

 

 

 

 

 

ÖZEL KOMPAKT FLANŞ TASARIMLAR

TPConnectors, NORSOK L-005 / ISO27509 içerisinde yer alan flanş tiplerinin haricinde de geniş bir yelpaze aralığında özel yapılmış kompakt flanş tasrımlarını tedarik edebilir. Özellikle deniz altı uygulamalarında, API 17 TR8’e göre tasarlanmış yüksek basınç ve sıcaklıktaki sistemlerde kullanılabilir.

TPC Kompakt Flanşlar, aşırı düşük sıcaklıklar için ostenitik paslanmaz civatalarla birlikte, aşırı yüksek sıcaklıklar için de nikel alaşımlı civatalarla birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Kompakt flanşların dizaynı, ağırlık ve alan kısıtlamaları, statik/dinamik yük taşıma kapasiteleri ve dalış destekli montaj gibi özel kurulum gereksinimlerini karşılayacak şekilde yapılmaktadır.

Flanşlar aynı zamanda “spec brake” noktaları için de uygun yapıya sahiptir. Bu durum, farklı basınç sınıfındaki veya farklı boyuttaki boru bağlantılarında (flanş boyu arttırma/azaltma) görülebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEST PORTLARI

TPC Kompakt Flanşlar, sızdırmazlık bütünlüğü testi için test portuyla birlikte teslim edilebilir.

İki tür test portu vardır; back seal portları ve inter seal test portları. Back seal test portunda, conta bileziğinin ters test edilebilmesi için conta bileziğinin dışına ilave bir O-ring (halka) eklenir. Bir inter seal test port testi durumunda, iki flanş contası arasında test yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HİZMETLER

TPConnectors ürünlerimizle ilişkili birçok hizmet sunabilir. Kompakt flanş veya clamp connector tipi uç bağlantıları ile ekipman üreten üreticileri için TPC belirtilen kodlara ve standartlara göre lineer olmayan Sonlu Elemanlar Analizi (Finite Element Analysis) de dahil olmak üzere, hesaplamaların işleme çizimlerini de tedarik edebilir. 

Tecrübeli mühendis ekibimiz, belirli bir uygulama için en iyi teknik çözümü bulmaya yardımcı olabilir, fiyatlandırma ve dağıtım bilgileri ile birlikte müşteriyi en iyi çözüme yönlendirir. 

Test tesislerimizde, sunduğumuz tüm basınç komponentlerinin gerekli basınç testlerini gerçekleştirebiliriz. 

Diğer hizmetlerimiz, kompakt flanşların ve clamp connector’ların montajında ​​ve ayrıca yerinde denetime yönelik eğitim içerir.

 

 

 

 

 

 

 

MÜHENDİSLİK

TPConnectors'daki mühendislik ekibi farklı uygulamalar için boru bağlantılarının (connectors) tasarımı ve geliştirilmesi konusunda uzun deneyime sahiptir. Teknik müdürümüz; Sjur Lassesen, 1998 yılında SteelProducts Offshore (DPT) şirketine katıldı ve o zamandan beri kompakt flanş konseptinin geliştirilmesini ve bugünkü haline gelmesini sağladı, çok yönlü ve eşsiz yüksek bütünlüklü, yüksek kapasiteli bir connector, başka hiçbir boru connector’de olmayan bir güvenilirlik verebilir.

ASME VIII div.2, API 6A/17D, API 17 TR8, ISO 13628-7, EN-13445-3 ve DNV OS-F101 & F201 gibi uygulanabilir kod ve standartlara hesaplamalar, analiz ve dokümantasyon tasarlar.

Denizaltı olarak kullanılacak ve duplex malzemelerden yapılmış clamp connector’lar gerekli HISC direncini göstermek için DNV-RP-F112'yi karşılamak üzere tasarlanacaktır.

 

 

 

Bize Ulaşın

0 312 386 06 21

0 541 252 49 94

ALINTERI BULVARI ALINTERI PLAZA, KAT. 1 NO.23/102, OSTIM OSB YENIMAHALLE-ANKARA

Copyright 2023 - BAYTEK MÜHENDİSLİK